Poznaj region

Położenie Spisza i Podhala

Położenie Spisza i Podhala warunkuje ich niezwykłe walory turystyczne - malownicze doliny, wysokie góry, nieprzebrane połacie lasów i szumiące strumyki. Spisz i Podhale zapraszają w odwiedziny!

Czytaj więcej

Regionalny strój spiski

Na terenie Polskiego Spisza, który obejmuje 14 wsi, wykształtowały się trzy odmiany stroju spiskiego, różniące się od siebie głównie zdobieniami i niektórymi elementami kroju. Na codzienny strój kobiecy składały się: koszula bawełniana z rękawami długimi lub krótkimi.

Czytaj więcej

Historia Spisza

Spisz to region podzielony granicą państwową na części Polską i Słowacką, a jego historia kształtowała się w sposób następujący.

Czytaj więcej

O polskim Spiszu

Polski Spisz to niewielki region etnograficzny i geograficzny położony w południowej Polsce.

Czytaj więcej

Regionalny strój góralski

Region Podhala wyróżnia nie tylko piękno przyrody otaczających Gór ale również kultura, zachowane tradycje i przede wszystkim strój góralski, który podkreśla wyjątkowość tego regionu Polski.

Czytaj więcej

Kulinaria

Regionalne potrawy składają się z prostych ekologicznych składników pochodzących z domowych gospodarstw, jednak doprawione ręką gaździny według tradycyjnej receptury, są nie tylko pyszne, ale mają też swój „prawdziwy” wyjątkowy smak.

Czytaj więcej

Gwara podhalańska

Gwara podhalańska jest jedną z gwar dialektu małopolskiego, występującą na terenie Podhala. Jest najlepiej zachowana po dzień dzisiejszy i powszechnie rozpoznawalna.

Czytaj więcej

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...