O polskim Spiszu
1 września 2017 17:34

Polski Spisz to niewielki region etnograficzny i geograficzny położony w południowej Polsce.

Spisz to region podzielony granicą państwową na części Polską i Słowacką. Na Spiszu wyróżnia się dwa subregiony: Górny Spisz i Dolny Spisz. Zamagurze to obszar leżący w granicach Górnego Spisza, a dla jej części, która znalazła się po polskiej stronie przyjęła się nazwa Polski Spisz.

Polski Spisz to jedynie skrawek terytorium dawnej żupy spiskiej. Zajmuje terytorium około 195 km², podczas gdy cały Spisz około 3700 km². Leży między rzeką Białką, Dunajcem a granicą Państwową. Wyjątek stanowi jedynie wieś Nowa Biała – spiska, choć na lewym brzegu Białki, a do za przyczyna zmiany koryta rzeki. Obszar polskiego Spisza tworzy 14 wsi w trzech gminach. W gminie Łapsze Niżne są to wsie Falsztyn, Frydman, Kacwin, Łapszanka, Łapsze Niżne i Wyżne, Niedzica, Trybsz. W gminie Nowy Targ to Dursztyn, Krempachy oraz Nowa Biała. Zaś w gminie Bukowina Tatrzańska są to Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.    

Źródło: A. Kroh, Tatry i Podhale, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2003

 

   

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...