Atrakcje turystyczne

Ogród różańcowy w Ludźmierzu - Bazylika Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu

Nowy Targ

Ogród powstał przy Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jako pamiątka modlitwy różańcowej, którą w tym miejscu, dnia 7.06.1997 r., papież Jan Paweł II odmówił wraz z wiernymi z Podhala. Autentyczny jest ołtarz polowy, z którego Papież tęsknie spoglądał w stronę Gorców i powtarzał za wiernymi pamiętne wezwanie: „Chodź na Turbacz!” Z różańcem w dłoni (albo i bez) przejść można (uderzając oczywiście w dzwon) przez Bramę Wiary, aby wśród ukwieconych rabatek i sadzawek, pełnych ogrodowej i wodnej, kolorowej roślinności, dotrzeć w końcu do sugestywnego Grobu Chrystusa.

Ponadto warto:
- odwiedzić samą Bazylikę, pierwszą (od 22.01.2001) i jedyną na Podhalu. We wnętrzu neogotyckiej budowli (z 1877), najważniejszą jest XV-wieczna figura Matki Bożej Ludźmierskiej, otoczona powszechnym kultem, przekraczającym granice Podtatrza. Gdy podczas koronacji figury 15.08.1963, berło wypadło z rąk Madonny – w locie złapał je biskup Karol Wojtyła. Żartowano wtedy, że Maryja chce mu powierzyć rządy nad Kościołem. Sprawdziło się.
- wiedzieć, że od Ludźmierza zaczęła się (w 1234) kolonizacja Podhala. Scena przekazania przywileju lokacyjnego cystersom, to treść jednego z fresków w prezbiterium.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...