Atrakcje turystyczne

Punkt widokowy Litwińska Grapa w Czarnej Górze

Bukowina Tatrzańska

Litwińska Grapa to bezleśne wzniesienie Pogórza Spisko-Gubałowskiego (908 m npm), cieszące się sławą świetnego punktu widokowego na Tatry, Babia Górę, Gorce i Pieniny. Identyfikację rozległej panoramy ułatwia jej opis, umieszczony w gustownej altanie, a dostępność – droga dojazdowa i parking. Litwińska Grapa (potocznie - Litwinka) wpisała się w historię polskiego lotnictwa. Właśnie tu, w 1923 r. odbyły się pierwsze polskie zawody szybowcowe. Statki powietrzne, przy pomocy gumowego naciągu „wystrzeliwano” w kierunku urwiska, opadającego w stronę rzeki Białka. Na pionowej ścianie wspomnianego urwiska świetnie prezentuje się olbrzymie odsłonięcie geologiczne – regularnie uławicony kompleks fliszu podhalańskiego, złożony z równoległych ławic łupków i piaskowców. Na szczycie Litwinki wzniesiono (2000) krzyż milenijny, będący repliką o sto lat starszego krzyża na Giewoncie.

Ponadto warto odwiedzić:
- Zagrodę Korkoszów – oddział Muzeum Tatrzańskiego, prezentującą klasyczny przykład dawnego gospodarstwa spiskiego;
- Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, z „Ostatnią wieczerzą”, namalowaną współcześnie w góralskich realiach na tle tatrzańskich szczytów oraz pobliską repliką Groty Fatimskiej. Kościół jest znaczącym obiektem na europejskim Szlaku Cystersów.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...