Atrakcje turystyczne

Spiska Kalwaria

Łapsze Niżne

Początki Kalwarii sięgają jesieni 2006 r. Wtedy to, w listopadzie,  dzięki zapaleńcom Proboszczowi Ks. Mariuszowi Skotnickiemu,  P. Józefowi Stankowi i P. Janowi Szaflarskiemu rozpoczęto wytyczanie dróżek kalwaryjskich i polany Matki Bożej. Po wytyczeniu na górze, w trudnych warunkach, zaczęła prace koparka. Po niedługim czasie do realizacji tego zadania dołączył kolejny zapaleniec – elektryk P. Józef Sołtys, który z swoją firmą wykonał całe oświetlenie dróżek, polany z kaplicą Matki Bożej oraz na szczycie Krzyża i Bożego Grobu.
W dalszej kolejności już na wiosnę 2007 r. zostały umieszczone prowizoryczne stacje  Drogi Krzyżowej i tablice poświęcone bł. Ks. Józefowi Stankowi – naszemu rodakowi – męczennikowi - wykonane przez P. Józefa Stanka i P. Jana Szaflarskiego.

Do grona kolejnych zapaleńców dołączają:  P. Marek Kowalczyk i jego brat P. Franciszek Kowalczyk – wykonując  9 metrowy drewniany krzyż, Kaplicę Matki Bożej i różaniec na polanie, a także bramę wejściową do Kalwarii.

I tak prace te dzięki dobrej pogodzie wiosną 2007 roku zostały wykonane.  Drugiego czerwca 2007 roku miało miejsce otwarcie i poświęcenie Kalwarii Spiskiej, którego dokonał  Ks. Bp. Józef Guzdek w obecności Prowincjała Zakonu Pijarów o. Józefa Tarnawskiego,  współbraci naszego zakonu, dziekana naszego dekanatu Ks. Tadeusza Dybła. W ten wieczór odprawiliśmy pierwszą Drogę Krzyżową na której zebrało się wielu Parafian.
I tak od  czerwca 2007 zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 19.00, przeżywamy Drogę Krzyżową gromadząc w okresie letnim prawie 300 osób, a w zimie około 100 osób.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...