Przyroda

Skałka Rogoźnicka

Rogoźnik

Jedyna w Polsce osobliwość geologiczna wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO. Stanowi strome wzniesienie (670 m npm), którym skały Pienińskiego Pasa Skałkowego (wapienie i margle), przebiegającego w tym miejscu głęboko pod powierzchnią ziemi, przebijają się przez zasypujące je pokrywy żwirów i glin. Od lat funkcjonowały tu kamieniołomy, dla zaopatrzenia miejscowej ludności w wapno, aż w 1961 roku ustanowiono rezerwat przyrody nieożywionej.

Składa się on z trzech części:
- kamieniołom zachodni – odsłonięcia białego wapienia krynoidowego, w którym widoczne są zbrekcjonowane łupki i margle z licznymi skorupkami prehistorycznych małży (inoceramów);
skałka Rogoża – tworząca wierzchołek Skałki Rogoźnickiej zbudowana jest z białego, 

- górnojurajskiego muszlowca, zawierającego liczne skamieniałe muszle amonitów, ramienionogów oraz szkielety liliowców;

- kamieniołom wschodni, gdzie występuje czerwony muszlowiec, również zawierający skamieniałości dawno wymarłych żyjątek.

Osobliwość geologiczna Skałki polega na niespotykanym w innych miejscach nasyceniu skał prehistorycznymi skamieniałościami. Z uwagi na ochronę rezerwatową – zbierać ich nie wolno.
Do Skałki Rogoźnickiej dojechać można bryczką z miejscowej stadniny koni „Dworna”.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...