Przyroda

Widok z Przełęczy nad Łapszanką

Łapszanka

Jest uważany za najpiękniejszą ze wszystkich panoram Tatr, dostępnych od strony polskiego Spisza. Widać stąd w pełnej krasie cały łańcuch tatrzańskich turni – od Tatr Bielskich (na pierwszym planie, od lewej) po Osobitą (hen, daleko po prawej). Zza bliskiego grzebienia Tatr Bielskich wyglądają kolejno: Kieżmarski, postrzępiona grań Durnego i Lodowy. Dalej na prawo – oczywiście Gerlach. Jeszcze dalej – nierozłączne: Wysoka, Rysy i trzy „bułeczki” Szczytów Mięguszowieckich. Po nich – rozległa i nachylona ku nam niecka Doliny Waksmundzkiej, obramowana grzbietami Wołoszyna i Koszystej. Dalej – to już starzy znajomi: Świnica, Kasprowy, Czerwone Wierchy i bardzo szpiczasty wierzchołek Giewontu. Przed Tatrami – rozległy, pokryty świerkowym lasem masyw Magury Spiskiej i leżąca w głębokiej dolinie słowacka osada – Osturnia. Za plecami, nad równie głęboko wciętą doliną, wzdłuż której rozciąga się wieś Łapszanka – lesisty masyw Gorców, z dominującym wzniesieniem Turbacza.
Postawiona na przełęczy (w 1928) kapliczka loretańska miała za zadanie m.in. odpędzać burze. Należało w tym celu dzwonić w zainstalowane tam dzwony. Niestety – młody mieszkaniec Łapszanki, dzwoniący w czasie burzy (w 1967), zginął rażony piorunem.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...