Atrakcje turystyczne

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Czarna Góra

Prezentuje budownictwo i kulturę ludową Spisza. Układ zabudowań jest przykładem rozwoju spiskiej zagrody: od prostej, składającej się z dwóch zabudowań (chałupa i stajnia) w końcu XIX wieku, do wielo budynkowej ukończonej w okresie międzywojennym. Zagrodę zaczął stawiać Alojzy Chyżny. Za pieniądze zarobione w Ameryce do chałupy dobudował okazałą "Wielką izbę" z komorą. Dalszą rozbudowę prowadził jego zięć Sebastian Korkosz i córka Elżbieta. Wtedy stanęła kamienna stajnia, wozownia i chlew. W dawnej stajni umieszczono pierwszy we wsi kierat. Ostania rozbudowa miała miejsce w latach czterdziestych - wówczas postawiono izbę zwaną "letnią" lub "pańską" z osobnym wejściem przez ganek.

W latach pięćdziesiątych rodzina Korkoszów przeniosła się na stałe do Słowacji. W roku 1980 potomkowie Sebastiana Korkosza przekazali zagrodę na rzecz Skarbu Państwa z życzeniem, aby powstało tu muzeum spiskie. Po przeprowadzeniu remontu konserwatorskiego Muzeum Tatrzańskie zorganizowało we wnętrzu budynku ekspozycję etnograficzną, obrazującą bogate gospodarstwo spiskie.

Zagroda Korkoszów jest filią Muzeum Tatrzańskiego.
Filia czynna jest od środy do niedzieli w godzinach 10-14.

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...