Rowerowe

Rowerem po Podhalu (nr 105)

20.1 km | 2:30 hh

"Rowerem po Podhalu" to atrakcyjna trasa rowerowa łącząca Gorce z Ludźmierzem. Jej przebieg z dala od uczęszczanych szlaków i dróg poprzez centralne Podhale umożliwia obcowanie z naturą i przepięknymi widokami na Tatry i Podhale. Szlak został wytyczony drogami gruntowymi o dobrej, utwardzonej nawierzchni, przebiegającymi przez wioski Obidowa, Klikuszowa, Pyzówka, Morawczyna, Krauszów, Ludźmierz. Na odcinku Obidowa – Pyzówka trasa wiedzie lokalną drogą asfaltową o niewielkim ruchu kołowym. W trakcie wycieczki możliwość zwiedzenia kościoła w Klikuszowej, atrakcji Pyzówki a dla wymagających znajdujące się niedaleko od szlaku Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu oraz relaks (odpoczynek) nad stawem w Krauszowie. Całość trasy przebiega przez teren gminy Nowy Targ.

Gmina Nowy Targ należy do największych pod względem liczby ludności gmin podhalańskich; składa się na nią 21 sołectw położonych w sąsiedztwie Nowego Targu, gdzie znajduje się siedziba urzędu gminy. Powstała w roku 1976 z połączenia gmin zbiorowych w Łopusznej i Ludźmierzu. Obejmuje obszar 207,62 km2, zamieszkiwany przez ponad 23 tys. osób. Ukształtowanie geograficzne gminy jest niezmiernie zróżnicowane. W północnej części leżą Gorce ze szczytem Turbacz (1311 m n.p.m.), południową część zajmują równiny Kotliny Orawsko - Nowotarskiej, zwanej często podhalańską, wapienne zaś skalice Pienińskiego Pasa Skałek spotykamy przy południowej i południowo - wschodniej granicy gminy. Niemal z każdego zakątka gminy rozpościera się widok na nieodległe Tatry.

Najwyższe partie górskie występują w rejonie wsi Obidowej, w której 6 szczytów przekracza wysokość 1100 m n.p.m. Strefę równinną stanowią pola uprawne, łąki kośne i bory sosnowo - świerkowe. Spotkać tu można jedyną tego typu osobliwość przyrodniczą w Polsce - zbiorowiska roślinności torfowiskowej, tworzącej torfowiska wysokie, zwane górskimi, które ciągną się w zachodniej części kotliny od wsi Długopole do Ludźmierza. Rezerwat przyrodniczy stanowi torfowisko Bór na Czerwonem, położone już na terenie Nowego Targu przy granicy gminy.

źródło: www.rowerempopodhalu.pl

Galeria

Android

Aplikacja mobilna Spisz i Podhale

Do pobrania ze sklepów
Google Play, App Store i Windows Store

iOS
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...